Ajankohtaista

Kizhin puuarkkitehtuuri -näyttely

Lue lisää

Merkkejä ansioituneille

Lue lisää

Vuoden karjalainen kirja 2017

Vuoden karjalainen kirja on professori Anneli Sarhimaan teos Vaietut ja vaiennetut – Karjalankieliset karjalaiset Suomessa.

Lue lisää

Karjalan Liiton kuntoralli

Lue lisää

Vuoden karjalainen pitäjä- ja kyläkirja on Kotiseutumatkojen Siirlahti

Lue lisää

Sastamalassa suunnistettiin

26.08.2019 10:55

Sastamalassa Kiikan entisen kuntakeskuksen tuntumassa  järjestetyt Karjalan Liiton suunnistusmestaruuskilpailut olivat mitä suurimmassa määrin yhteisöllinen tapahtuma, jossa oli mukava olla karjalaisena mukana.

Kilpailuun oli ilmoittautunut 39 suunnistajaa. Lisäksi kuntosarjoihin osallistui 18 suunnistajaa, joista neljä ilman ajanottoa. Suurin osanottajamäärä oli H65-sarjassa, johon osallistui yhdeksän kilpailijaa. Osoituksena suunnistuksesta perheitä ja sukuja yhdistävänä urheilulajina oli Heikki Pellin ja hänen jälkipolviensa osallistuminen kilpailuihin kolmen sukupolven voimin. Heikki Pelli voitti H80-sarjan, hänen tyttärensä Hanna Vainionpää D45-sarjan ja tyttärentytär Anu Vainionpää D21-sarjan. Seurojen välisen kilpailun voitti Kankaanpään Karjalaseura 40 pisteellään, toinen oli Jokioisten Karjalaisseura (34 p) ja kolmas Jämsän Karjala-Seura (32 p). Pisteille pääsi 15 seuraa.

Katso tulokset kuvan alapuolelta.

Perheyhteisön kolme sukupolvea yhteiskuvassa, oikealla H80-sarjan voittaja Heikki Pelli, keskellä hänen tyttärensä Hanna Vainionpää (D45 voittaja) ja vasemmalla tyttärentytär Anu Vainionpää (D21 voittaja)

Karjalan Liiton suunnistusmestaruuskilpailut 24.8.2019

Tulokset

    
Sarja/Nimi/Seura/Aika


D21, 4,4 km        
1.    Anu Vainionpää    Hämeenlinnan Karjala-Seura    1.10.15
2.    Anni Matikainen    Alavuden Karjala-Seura        1.14.20

D45 3,7 km        
1.    Hanna Vainionpää    Hämeenlinnan Karjala-Seura        38.34.00
2.    Tarja Simola        Jokioisten Karjalaisseura        1.01.22

D55, 3,7 km        
1.    Päivi Paija        Jokioisten Karjalaisseura        49.59.00
2.    Ulla Kallio        Jämsän Karjalaseura        51.42.00

D60, 3,1 km        
1.    Päivi Raatikainen    Jämsän Karjalaseura        49.18.00
2.    Marjatta Vaara    Kankaanpään Karjalaseura        01:03:34

D65, 3,1 km        
1.    Marja-Leena Klemelä    Jokioisten Karjalaisseura        1.15.37

D70, 2,1 km        
1.    Eila Pitkänen        Jämsän Karjalaseura        48.25.00

H21, 5,3 km        
1.    Janne Matikainen    Alavuden Karjala-Seura        46.39.00

H35, 5,3 km        
1.    Jaakko Hannukainen    Kankaanpään Karjalaseura        01.04.09

H45, 4,4 km                
1.    Markku Paija        Jokioisten Karjalaisseura        47.03.00

H55, 4,4 km        
1.    Jouko Huuhka        Kankaanpään Karjalaseura        43.55.00
2.    Ari Kuokkanen        Oriveden Karjala-Seura        45.09.00
                
H60, 3,7 km                
1.    Harri Niinistö        Paimion Karjalaseura        38.52.00
2.    Hannu Matikainen    Alavuden Karjala-Seura        41.12.00
3.    Tuomo Koskinen    Metallipalvelu Koskinen        42.25.00
4. (KL 3.)    Jari Vaara        Kankaanpään Karjalaseura        47.51.00
5. (KL 4.)    Markku Keskinen    Riihimäen Karjalaisten seura        1.04.52

H65, 3,7 km        
1.    Antero Laakso        Suosmeren Salpa        33.20.00
2. (KL 1.)    Raimo Hannukainen    Kankaanpään Karjalaseura        38.41.00
3.    Reijo Hirvelä        Suosmeren Salpa        48.58.00
4. (KL 2.)    Arto Julku        Lumivaara-Seura        50.58.00
5. (KL 3.)    Raimo Kaukiainen    Lahden Karjalaseura        51.56.00
6. (KL 4.)    Jouko Havia        Paimion Karjalaseura        53.06.00
7. (KL 5.)    Unto Kurkinen        Riihimäen Karjalaisten seura        59.09.00
8. (KL 6.)    Seppo Terävä        Parikkalaiset             1.16.20
    Seppo Repo        Metsäpirtin-Saaroisten kyläyhdistys    Hyl.

H70, 3,1 km        
1.    Veikko Loukonen    Uusikirkko-Seura        32.08.00
2.    Heikki Pitkänen    Jämsän Karjalaseura        54.21.00
    Herkko Kykkänen    Haminan seudun Karjala-seura    Hyl

H75, 3,1 km        
1.    Aarno Hovikorpi    Riihimäen Karjalaisten seura        41.02.00
2.    Pauli Pietilä        Suunta-Sepot            54.09.00

H80, 2,1 km        
1.    Heikki Pelli        Kurkijoki-Seura        40.19.00
2.    Jorma Huuhtanen    Kirvun Vilkas            50.07.00

H85, 1,8 km        
1.    Johannes Ijas        Vpl. Pyhäjärvi-seura        47.20.00
2.    Erkki Peussa        Nurmijärven Karjala-Seura        1.08.32

Karjalaseurojen välinen kilpailu:
1. Kankaanpään Karjalaseura        40 p
2. Jokioisten Karjalaisseura        34 p
3. Jämsän Karjalaseura        32 p
4. Alavuden Karjala-Seura        23 p
5. Hämeenlinnan Karjala-Seura    18 p
6. Riihimäen Karjalaisten seura    18 p
7. Paimion Karjalaseura        14 p
8. Uusikirkko-Seura        9 p
    Kurkijoki-Seura        9 p
    Vpl. Pyhäjärvi-seura        9 p
11. Oriveden Karjala-Seura        7 p
     Lumivaara-Seura        7 p
     Nurmijärven Karjala-Seura        7 p
14. Lahden Karjalaseura        6 p
15. Parikkalaiset        3 p

Kunto A,  4,3 km
1. Pekka Putaja    41.00          
2. Harri Mäkeläi    52.20
3. Juhani Ketamo    54.01
4. Veikko Mäkipää    54.14
5. Pekka Rantala    1.04.49
6. Mäkelä Oivi        2.45.53

Kunto B, 3,2 km
1. Jarmo Ranta    36.48          
2. Auli Hovikorpi    38.20
3. Esa Laine        49.08
4. Sakari Kohijoki    58.26
5. Liisa Kohijoki    58:36
6. Juha Koivuniemi    1.01.10
7. Kaisu Koivuniemi    1.01.17
8. Mirja Ketamo    1.27.28