Talo nro 57 Hovinmäki

Tämän tilan menneisyys olisi mielenkiintoista tutkittavaa. Hovinmäen tr57 asiakirjat ovat vuodelta 1880 Valtion arkistosta

Venäläinen henkilö sai siihen aikaan omistaa Suomessa maata vain kuvernöörin luvalla. Hovinmäen tr57 asiakirjat ovat vuodelta 1880 Valtion Arkistosta.

Leskirouva Wera Kudriatsev omisti Hovinmäen tilan 1876-1897. Hän asui Pietarissa ja piti isoa maatilaa maaseutuasuntona. Tiedetään, että tilaa hoiti Juho ja Anna-Kaisa Iivanainen –nimiset henkilöt. Kerrotaan, että Wera oli lääkärin tytär, ja siksi häneltä käytiin kysymässä terveydenhoitoneuvoja. Weran mies oli ollut ”sotaherra” ja sanomalehtien Matkustavaisia-ilmoitusten mukaan Wera tuli Tervajärvelle usein upseeriseurueen kanssa. Sitten päärakennus yhtenä yönä paloi ja Iivanaiset muuttivat Viipuriin. 1897, Hovinmäki tr57, Sanomalehtiarkisto

Hovinmäen tilalla oli kaksi lyhytaikaista väliomistajaa kunnes sen osti virolahtelainen Mikko Matinpoika Nakari (s. 31.5.1849 Virolahti Vilkkilä k. 21.2.1925 Vahviala Tervajärvi), joka muutti Tervajärven hoviin viiden lapsen ja heidän perheiden kanssa 23.12.1903. Sanomalehtiarkisto

Hiihtokilpailut. Voisikohan talo olla Hovinmäki, jossa aikalaisen kertomana oli koristeelliset ikkunapielet? Kuvasta on tunnistettu hiihtäjä nro 28 Eino Mälkki s 1913 Suurpeltolan talosta. Tervajärvi 1926. (Mälkin kuvakokoelma)

Mikko Nakarin jälkeen Hovinmäen taloa isännöivät Anton Mikonpoika (s. 22.1.1889 Virolahti Vilkkilä k. 2.11.1960 Porvoon mlk) ja Amalia Nakari. Kuvassa talon emäntä Amalia "Mimma" Nakari (os. Lankinen s. 30.3.1896 Jääski Kärättilä k. 14.4.1963 Porvoon mlk). Kuva otettu vuonna 1955 Artjärven Murronperässä; vanhempaa kuvaa Amaliasta ei ole saatu. Artjärvi 13.8.1955 (Eero Poikela)