Mitäs myö Pärssiset!
Pärssisen Sukuseuran jäsensivut. Tervetuloa!
Myö ollaan melkosen mukavaa porukkaa. Tuu mukkaa ja tutustu serkkuihis ja pikkuserkkuihis.
Pärssisen Sukuseura on Karjalan Liiton Viikon seura numero 4!
Karjalan Liitolla on noin 360 jäsenseuraa. Joka viikko tänä vuonna Liiton puheenjohtaja Outi Örn nostaa esille yhden jäsenseuran. Pärssisen Sukuseura ry on ensimmäinen sukuseura Viikon seura -sarjassa. Sarjan aloitti Wiipurin Soitannollinen Kerho ja viikoilla 2 ja 3 vuorossa olivat Porin Karjala-Seura ja Vahviala-seura ry. Pärssisen Sukuseuran esittelyn voit lukea täältä. Sarjan tarkoituksena on nostaa esiin pieniä, suuria ja monenmoisia karjalaisyhdistyksiä eri puolilta Suomea ja tuoda esiin karjalaisen kulttuurin ja järjestötoiminnan monipuolisuutta. Mikähän mahtaa olla ensi viikon seura?
Liity jäseneksi hyvään seuraan! Olethan huomannut myös Pärssisen Sukuseuran Facebook-ryhmän!
(Kuva kaapattu Karjalan Liiton Viikon seura -sivulta.)
Pärssisten sukukirja ilmestyi 2020
Pärssisten kaksiosainen sukukirja Mitäs myö Pärssiset. Karjalaisen suvun 500 rauhan ja sodan vuotta putkahti painosta juhannuksen jälkeen. Innostuneen vastaanoton saanut kirja on ensimmäinen yleisesitys Pärssisen suvun vaiheista.
Ykkösosa (351 s.) sisältää historiaa, tarinoita ja henkilökuvia, toisessa osassa (743 s.) on yli 2 300 sukutaulua sekä niihin liittyvät pitäjänkuvaukset ja aakkoselliset henkilöhakemistot. Hakemistoissa on yhteensä noin 14 500 nimeä, joista Pärssisiä on lähes 4000. Pärssisiin liittyviä sukuja ovat Kaasalaiset, Haikoset, Akkaset, Inkiset, Javanaiset, Karilaiset, Kukot, Luukkaset, Musakat, Naskalit, Näriäiset, Orpanat, Pusat, Sassit, Tiirat, Äijöt... ja monet muut.
Mitäs myö Pärssiset sukeltaa suvun varhaisvaiheisiin 1500-luvun Muolaassa. Sieltä suku haaroittuu 1600-luvulla Vpl. Pyhäjärven Kahvenitsaan sekä Käkisalmen ja Viipurin pitäjiin ja sittemmin Sakkolaan ja Räisälään. Pärssisen suvun vaellus heijastelee monen muunkin siirtokarjalaisen suvun kertomusta. Kirjassa on uutta tietoa ja tarinoita Pärssisistä idässä ja lännessä, kotona ja maailmalla. Olemme tavoittaneet sukulaisia Ruotsissa ja Pohjois-Amerikassa, ja ensi kertaa on selvitetty myös Venäjän puolella asuneiden Pärssisten vaiheita Inkerinmaan asuttamisesta Stalinin vainojen vuosiin. (Kuva: Eerika Näriäinen).
Miten kirjan saa?
Postitse: Maksa 58,90 € Pärssisen sukuseuran tilille FI86 5152 0920 0210 99 ja kirjoita maksun viestikenttään oma nimesi. Lähetys Ruotsiin 71,90 € (lähetyskulut 21,90 €). Ilmoita postitusta varten Viivi Pärssiselle (viivi.parssinen[at]gmail.com) lähetyksen vastaanottajan nimi, matkapuhelinnumero, osoite ja toivottu noutopiste (postin automaatti tai posti). Lähetä sähköpostia etukäteen Viiville myös, jos haluat lähetyksen johonkin muuhun maahan tai tiedustella postituskuluista. Huom! Voit säästää tilaamalla kerralla useamman sukukirjan. Yhden kirjaparin lähettäminen kotimaassa maksaa 8,90 €, kahden kirjaparin hinnaksi tulee 111,90 €, kun kirjat postitetaan samaan kotimaan osoitteeseen (lähetyskulut 11,90 €).
Nouto: Jos asut sopivan matkan päässä, voit sopia noudon myös seuraavien sukuseuralaisten kanssa. Tällöin voit maksaa 50 € joko käteisellä tai pankissa yhdistyksen tilille. Kirjoita tällöin maksun viestikenttään oma nimi ja "kirja saatu".
- Marja Koukku, Kiikan Kinnala, p. 050 401 1006
- Olavi Pärssinen, Tampere, p. 040 587 6304, olavi.parssinen[at]top.fimnet.fi
- Kyösti Pärssinen, Helsinki, p. 050 518 2709, kyosti.parssinen[at]almamedia.fi
- Seija Pärssinen, Heinola, p. 044 541 1069, seija.parssinen[at]phnet.fi
- Tapio Pärssinen, Helsinki, p. 050 354 4597, tapio.parssinen1[at]gmail.com
- Antero Pärssinen, Paimela, p. 050 570 6575, tero.parssi[at]gmail.com
- Eija Herlevi, Orimattila. p. 040 574 4582, eija.herlevi[at]gmail.com
- Viivi Pärssinen, Lempäälä, p. 050 407 2860, viivi.parssinen[at]gmail.com
- Vuokko Pärssinen-Tainio, Helsinki, vuokkotainio[at]gmail.com
Pahoittelumme
Toisen kirjoittajan nimi on jäänyt pois sukukirjan luvuista Jalasjärveltä Ullångeriin sekä Jalasjärveltä Kokemäelle ja Ruotsin Bispforssiin. Hän on Ilkka Pärssinen Uppsalasta Ruotsista. Lukujen toinen kirjoittaja on Tapio Pärssinen.
Esitämme seuran hallituksen ja kirjatoimikunnan puolesta pahoittelumme Ilkalle.
Puheenjohtaja Olavi Pärssinen, sihteeri Kyösti Pärssinen
Pärssisten Sukuseuran kokous kutsui kaksi kunniajäsentä
(Kuva: Kyösti Pärssinen)
Tämmöne seura ja tämmöst porukkaa
Pärssisen Sukuseura ry on perustettu 9. tammikuuta 2008. Seuran tarkoituksena on selvittää Pärssisen suvun vaiheita ja historiaa, vaalia suvun perinteitä sekä edistää yhteenkuuluvuuden tunnetta. Seura pyrkii myös tekemään sukuseura- ja sukututkimustyötä tunnetuksi ja muutenkin edistämään kotiseututyötä. Nykyään eniten Pärssisiä asuu Pirkanmaan, Satakunnan ja Uudenmaan alueilta. Varhaisin tunnettu esi-isä on 1500-luvulta Karjalankannakselta Muolaasta.
Liity myös Pärssisen Sukuseuran Facebook-ryhmään!
Ollaa myö olt ihan geeni-testeiskii
Useita seuramme jäseniä on ollut mukana DNA-sukututkimuksessa vuodesta 2014 alkaen. Niistä on varmistunut, että me kaikki Pärssiset olemme samaa sukukantaa. Vuoden 2016 alussa isälinjan testejä oli tehty seitsemän kappaletta. Neljä niistä on Pyhäjärven Kahvenitsan sukuhaaroista ja yksi sekä Viipurin, Käkisalmen että Sakkolan sukuhaaroista. Lisäksi on tehty kolme testiä Kahvenitsan Pärssisten äitilinjoista. Tulokset ovat olleet mielenkiintoisia ja palvelleet historiantutkimusta myös laajemmin. Jatkossa on tarkoitus tehdä muutamia tarkentavia testejä sekä ehkäpä laajemmin ns. serkkutesti.
Olemme osana sekä Suomi- että Karjala-DNA-ryhmää, jossa pyritään selvittämään karjalaisen väestön geneettinen perusta ja mahdolliset Karjalaan tulosuunnat. Suomi-DNA:ssa on yli 6 000 osallistujaa. Vastaavasti Karjala-DNA:ssa on yli 500 jäsentä. Määrät kasvavat hurjaa vauhtia.
ma | ti | ke | to | pe | la | su |
---|---|---|---|---|---|---|
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |