Karjalaseurojen Pohjanmaan piirin jäsenseurat ja seurojen toimihenkilöt

Alavuden Karjala-Seura ry                   Jäseniä 78

Pj. Helinä Mäyry, Kolistontie 4 C 24, 63300 Alavus,  p. 044-554 9542,

sposti:  helina.mayry@pp.inet.fi

Sihteeri  Arja Kuismin-Lehtovaara,  Sepänmäentie 131, 63410 Rantatöysä,  p. 040-5772038,

sposti: arja.kule@gmail.com

 

Ilmajoen Karjalaiset ry                          Jäseniä 57 /2020

Pj. Taru Mäki-Kahma,  Ringi 15 b 19, 99980 Utsjokijoki, p. 050 0765846

sposti: taru.makikahma@gmail.com

Sihteeri Helvi Korjonen,  Keskustie 17, 60800 Ilmajoki, p. 050-322 4851,                                            

sposti:  helvi.korjonen@netikka.fi

 

 

Isonkyrön Karjalaiset                        Jäseniä 60 

Pj. Eeva-Leena Kauppinen, Kytöläntie 610, 66440 Tervajoki, p.050-4905444,

sposti:  keevaleena@gmail.com

Sihteeri Tarja Perkiö, Myllymäentie 1, 61500 Isokyrö,  p.050-556 3007,

sposti:   tarja.perkio@isokyro.fi

 

Jalasjärven karjalaseura ry                   Jäseniä  49

Pj. Aimo Uimonen, Tupakkitie 5,  61600 Jalasjärvi,  p. 040-827 5795,  

sposti: ami.uimonen@gmail.com

Sihteeri  Seija Lahti, Tampereentie 1531, 61720 Koskue, p. 0400-662765

sposti: lahti.seija1@gmail.com

 

Kauhajoen Karjalaseura  ry                  Jäseniä 40

Pj. Päivi Korpi, Päntäneentie 379, 61800 Kauhajoki, p. 050-440 214,

sposti: korpi.paivisisko@gmail.com

Sihteeri Päivi Korpi,   Päntäneentie 379, 61800 Kauhajoki, p. 050-440 214,

sposti: korpi.paivisisko@gmail.com

 

Kokkolan Karjalaiset                             Jäseniä  127 / 2017

Pj. Lauri Käki,   p.050-3396960

sposti: kaki.lauri@gmail.com 

Sihteeri Lauri Käki, p.050-3396960, 

sposti: kaki.lauri@gmail.com

 

Kuortaneen Karjalaiset ry.                    Jäseniä 21

Pj. Markus Happo,  Välitie 1, 63100 Kuortane,  p. 045-354 2648,

sposti:  markus.happo@gmail.com

Sihteeri  Martta Ala-Lahti,  Länsirannantie 42, 63130 Mäyry,  p. 050-321 4270, 

sposti: martta.alalahti@gmail.com

 

Kurikan Karjalaiset ry                           Jäseniä 158

Pj. Mauno Korhonen,  p. 0400-703782,

sposti: 

Sihteeri  Aila Rätti, Eemelintie 10, 66340 Sarvijoki,  p. 050-374 2180,

sposti:  aila.ratti@gmail.com

 

Laihian Karjalaiset ry                           Jäseniä  53

Pj. Erkki Hiltunen,  Juomukkatie 4, 66400 Laihia,  p. 045 1825062,      

sposti:   erkki.hiltunen50@gmail.com

Sihteeri  Riikka Rastas, Juomukkatie 4,  66400 Laihia,  p.045-653 5315,

sposti:  riikka.rastas@gmail.com

 

Seinäjoen Seudun Karjalaseura ry       Jäseniä 137   

Pj. Marja-Leena Saarinen,  Piikivenkatu 6, 60320 Seinäjoki,  p. 040-869 9881, 

sposti:  timo.saarinen@netikka.fi

Sihteeri  Yrjö Laukkanen, 050-5533006

sposti: laukkanen.aira@gmail.com

 

Töysän Karjalaiset ry                             Jäseniä  48 / 2020

Pj. Markku Julku, Pesämäentie 107, 63600 Töysä, p. 0400-726631

sposti: markku.julku@luukku.com

Sihteeri: Pirjo Jaatinen, Pesämäentie 7, 63600 Töysä, p. 040-4435426

sposti: pirjojaat@luukku.com

 

Vaasan Karjalaseura ry                         Jäseniä 176 

 Pj. Kari Rapo,  Punarinnankatu 23, 65320 Vaasa, p. 040-516 8572,

sposti:  kari.rapo@netikka.fi

Sihteeri Raija Rapo, osoite ja puh. kuin yllä 

sposti: raija.rapo@netikka.fi

 

Ylistaron Karjalaiset ry                         Jäseniä 34 / 2020

 Pj.  Jorma Harsunen, Heikkolantie 240, 61430 ISOREHTO; puh. 040 7393696

Sposti: ei sähköisiä osoitteita

Vpj. Olavi Lallukka, Töylinkuja 10, 61400 YLISTARO, Puh. 050 3418719

Sposti: olavi.lallukka@gmail.com

Sihteeri:  Merja Niemistö, Karhuntie 85, 61410 Ylistaro, p. 045 6720 413,

sposti: merja.niemisto@gmail.com

 

 

Eronnut Karjalaseurojen Pohjanmaan piiristä 2019:

Lapuan Karjalaiset ry                            Jäseniä  65 / 2017

Pj. Pirkko-Liisa Hyvärinen, Puhdontie 22, 62130 Hellanmaa, p. 045-174 0440,

sposti: pirkko.hyvarinen@netikka.fi

Sihteeri Marja Saarinen, Lähteentie 7, 62100 Lapua, p. 500-745 632,   

sposti:  marja.saarinen@netikka.fi

 

 

Toimintansa lopettaneet:

Teuvan Karjalaiset ry                              Jäseniä  ? / 2017, 2018

Pj. Eila Kaleva, Köölynkuja 3 A 5, 64100 Teuva, 050-562 6413

Sihteeri: Eila Kaleva

 

Ylihärmän Karjalaiset ry                       Jäseniä  ? /2017, 2018

Pj. Timo Oljakka, Saluntie 7, 62375 Ylihärmä, 040-7264311;

spost: timo.oljakka@gmail.com

Sihteeri:

 

Ähtärin Karjalaiset ry                            Jäseniä 38 / 2017

Pj. Heikki Komonen,  Mäkeläntie 73,  63920 Inha, p. 0400-661 665,

sposti:  heikki.komonen@pp.inet.fi

Sihteeri Severi Tallbacka,  Meijeritie 2 C 10 63700 Ähtäri p. 040-581 2524,

sposti: severi.tallbacka@pp1.inet.fi