Sukututkimusluento: Karjalainen sukututkija asiakirjalähteiden, nimistön, perinnetieteiden ja historian välimaastossa

25.02.2026 18:00 - 25.02.2026 19:00 | Helsinki, Karjalatalo

Sukututkimukseen liittyvässä luentosarjassa keskiviikkona 25.2. klo 18 käsitellään karjalaisen sukututkijan roolia eri lähdeaineistojen käyttäjänä. Lehtori Santeri Palviainen luennoi otsikolla: Karjalainen sukututkija asiakirjalähteiden, nimistön, perinnetieteiden ja historian välimaastossa.

Luento pidetään Karjalatalon juhlasalissa (käynti ala-aulasta), Käpylänkuja 1, Helsinki, ja sitä voi seurata FacebookLiven striimissä ja tallenteena YouTubessa. Linkki avautuu 25.2. klo 18.

Kevään toinen luento on 25.3. klo 18. Elokuvaohjaaja Emma-Lotta Kiuru kertoo, miten nuoret ihmiset etsivät omia juuriaan, mitä nuoret ihmiset haluavat tietää omista sukujuurista ja mitä kautta tai millä tavalla nuoret saavat tietoa karjalaisuudestaan. 

Muutokset mahdollisia.

Luennot toteuttavat yhteistyössä Karjalan Liitto ja Karjalan Sivistysseura.