Stadin AO:n opiskelijoiden valokuvanäyttely Karjalatalolla 28.1.-9.2.

28.01.2026 08:26 - 09.02.2026 18:00 | Helsinki, Karjalatalo

Näyttelyssä on esillä Kullervonkadun Stadin ammattiopistossa opiskelevien Vili Kokkosen ja Sanni Myrenin valokuvia. Työt ovat osa valokuva- ja mediataiteen projektitöitä.

Vili Kokkosen projektitöiden teemana on hiljenevä syksyinen ilta kaupungissa/luonnossa. Kuviin liittyy vahvasti rauha, ja osassa katuvalot tuovat mukaan tunnelmaa. -Alunperin tavoitteeni oli ottaa kuvia erilaisilla kuvaustavoilla, niin kuin jotkut kuvista ovat otettu. Osasta tuli hienoja, mutta päädyin ottamaan enimmäkseen selkeitä kuvia, koska se toimi monissa kuvissa. Projektissa oli alunperin 17 kuvaa, joista oli vaikea valita 7 parasta esittelyyn, kertoo Vili Kokkonen.

-Mediataiteen kurssitöissä olen pyrkinyt yhdistämään valokuvaa ja erilaisia vanhoja esineitä. Olen ottanut töihin inspiraatiota käsitöistä ja kierrätystaiteesta. Valokuvat on toteutettu syonotypiana ja harmaa sävy kuviin on saatu mustalla teellä. Valokuvia ja paperia lukuun ottamatta kaikki töissä käytetyt materiaalit ovat löydetty ulkoa, kirpputoreilta ja kierrätyskeskuksista, kuvailee Sanni Myren. Projektissa pyrin rajattuun värimaailmaan ja jokseenkin pelkistettyyn kokonaisuuteen. Tykkään käyttää töissäni luonto- ja kasviaiheita, sekä rakennuksia, mikä näkyy myös tässä projektissa

Näyttely on esillä Karjalatalon aulassa 28.1 - 9.2.2026 arkisin klo 9-18, Käpylänkuja 1, 00610 Helsinki. Vapaa pääsy.

#Karjalatalo #Valokuvanäyttely

 

Kuvassa Sanni Myrenin teos.