Vantaan Karjala-seura ry

Karjalan Liitto
 
Karjalan_vaakuna2

kevät 026Perustamiskokouksen
tunnelmia 23.4.2009


Evakkoäiti patsaallaEvakkoäiti patsaalla 5.6.2015


KunniavartioKunniavartio 17.5.2015


Vantaan Karjala-seura ry perustettiin Karjalan Liiton kunniapuheenjohtajan Pertti Viinasen aloitteesta vuonna 2009 jatkamaan vuosina 1948 - 2006 toimineen karjalaseuran toimintaa.


Sääntöjen mukaan seuran tarkoituksena on

toimia karjalaisten ja karjalaisuudesta kiinnostuneiden kulttuuri- ja etujärjestönä tehdä toiminnallaan tunnetuksi Karjalaa sekä vaalia ja kehittää karjalaista kulttuuria


Seuran toiminnan rungon muodostavat kerran kuukaudessa pidettävät tarinaillat Myyrmäessä Vantaan kaupungilta seuran käyttöön saadussa kokoontumistilassa.


Tarinaillat alkavat kahvitarjoilulla, jonka jälkeen hiljennytään kuuntelemaan asiantuntijaluentoja Karjalasta ja karjalaisuudesta.

 

Kerran toimintavuoden aikana yksi tarinailta on omistettu yhteislaululle. Lauluilloissa on vieraillut myös ammattimaisia viihdetaiteilijoita.


Puheenjohtaja
Oili Parjo, puh 040-7094431
oili.parjo@welho.com

Varapuheenjohtaja,
Markku Weckman, puh 0400-703904
markku.weckman@elisanet.fi
 
Sihteeri
Tarja Andersson, puh 040-7153538
vks.sihteeri@gmail.com
 
Tiedottaja
Marianne Gahan, puh 0400-777910
marianne.gahan@hotmail.com
 
Rahastonhoitaja ja jäsenasiat
Sinikka Konttinen, puh 045-1336280
sinikka.konttinen@outlook.com
 
Jäsenet
Kullervo Ahlroth, puh 0400-668713
kullervo.ahlroth@kolumbus.fi
 
Paavo Kiiski, puh 050-4486705
paavo.kiiski@gmail.com
 
Esko Ruuska, puh 040-7481209
ekotako@hotmail.com
 
In memoriam
Pertti Viinanen 1937 - 2012
s. 9.4.1937, k. 31.10.2012

 
Poutapilvi web design Oy