Jaakkimalaisten Seura ry

Karjalan Liitto
 


 

http://www.karjalanliitto.fi/files/166/185/Jaakkima.jpg


Jaakkimalaisten Seura ry


Jaakkimalaisten Seura ry on perustettu 1948 Seinäjoella.


Yhdistyksen tarkoituksena on olla jaakkimalaisten yhdyssiteenä, tehdä tunnetuksi Jaakkimaa sekä vaalia jaakkimalaista kulttuuria ja perinnettä. Yhdistys toimii pääosin Etelä-Pohjanmaan alueella pääpaikkana Seinäjoki. Yhdistys kuuluu jäsenenä Karjalan Liittoon ja Jaakkiman Seudun Perinneyhdistys ry:een.


Yhdistys toteuttaa tarkoitustaan:

  • Järjestämällä kokoustilaisuuksia, juhlia ja matkoja.

  • Harjoittamalla ja tukemalla julkaisutoimintaa.

  • Edesauttamalla Jaakkimaan jääneiden historiallisten kohteiden ylläpitoa ja suojelua sekä ylläpitämällä hyviä suhteita luovutetun alueen viranomaisiin.


Yhdistyksellä on vuoden 2016 lopussa 150 jäsentä. Jäsenyyttä haetaan ottamalla yhteys puheenjohtajaan (puhelimitse 045 2153 453 tai sähköpostilla matti.tiilikka1@gmail.com). Jäsenmaksu on 5 € vuodelle 2017.


Jaakkimalaisten Seura ry:n hallinto


Puheenjohtaja/sihteeri

Matti Tiilikka, Jaakkolantie 26A3, 60100 Seinäjoki, 045 2153 453, matti.tiilikka1@gmail.com


Varapuheenjohtaja

Eino Pääkkönen, Antilantie 88, 61310 Panttila, 0400 929 277, eino.paakkonen@pp.nic.fi


Hallituksen jäsenet


Jari Hovatta, Vanhatie 467, 61460 Hanhikoski, 0400 881 358, jari.hovatta@netikka.fi



Elsi Puputti, Myrkyntie 657, 64140 Tiukka, 040 5760 845, elsipuputti@gmail.com

Leila Salokaski, Koulukatu 6A5, 61500 Isokyrö, 0400 847 994, leila.salokaski@seinajoki.fi

Leena Vieri, Lapinluhdantie 32, 61500 Isokyrö, 040 8202 054, leena.vieri@netikka.fi

Kaija Nyrhinen, Kangastie 27, 66300 Jurva, 040 2804 377, kaukonyrhinen@hotmail.com

Jussi Malinen, Närvijoentie 62, 60740 Horo, 050 3050 428

Aira Vasikkaniemi, Tapionrinne 1A, 63700 Ähtäri, 040 5072 574, aira.vasikkaniemi@gmail.com

Taloudenhoitaja
Kari Jääskeläinen, Viikatekuja 11, 60320 Seinäjoki, 040 5915 215, kari.jaaskelainen@netikka.fi





































Seuran tapahtumia 2017

Kevätkokous 25.3.2017 klo 14 (hallitus klo 13)hotelli Alma, Ruukintie 4, Seinäjoki. Kevätkokous, Seuran tiedotukset ja kirjaesittely Anu Sandelin

Jaakkiman Sanomien lukijamatka Jaakkimaan 15.-18.5.2017, tiedustelut puheenjohtajalta.

Siivoustalkoot Jaakkiman kirkolla 9.-10.6.2017, tiedustelut puheenjohtajalta.

Karjala Liiton kesäjuhla Jyväskylässä 16.-18.6.2017. Jaakkiman Sanomien lukijatapaaminen ja myynti/info-pöydän ylläpito (talkoolaisia tarvitaan). Tiedustelut puheenjohtajalta.

Kalajuhla 13.8.2017 klo 12 (jumalanpalvelus Lakeuden ristissä klo 10) Marttilan Talli, Puskantie 38 Seinäjoki. Ilmoittautumiset (ei sitova) 31.7.2017 mennessä puheenjohtajalle.

Syykokous ja pikkujoulu 12.11.2017 klo 14 (hallitus klo 13). Syykokous ja Seuran tiedotukset ja pikkujoulu



 
Poutapilvi web design Oy